Sommaren 2008 bänkade sig ett 40-tal personer i buss och styrde färden mot Prag, där en stor festival gick av stapeln med folkdanslag från många europeiska länder.
Det blir nog igen start i vår. Allt hänger på vad Folkhälsomyndigheten säger i frsmtiden. De får hålla koll på vår hemsida, måndagar 19:00 Iogts lokal Strömtorp
Startar ni upp folkdansen i vår 2021 ? med träning i Degerfors ? önskar få tid och plats för tre nya danspar som som önskar få info för ev start.
Nationaldags firandet i Degerfors startade Börje Ågren Jan Vikegård Elisabeth Strömgren upp med Musikkåren i Degerfors 1988 och marscherade till F-Parken.
Vad roligt LETÄLVSGILLET ÄR EN SAMLING MÄNNISKOR SOM GILLAR DANS OCH DÅ SPECIELLT DANS PÅ GAMMALT. Jag läser på datorn att ++++Vad roligt att det är